BIG LEBOWSKI

Projekt 100 – 2 / 3 EUR

USA / V. Británia, 1998, 110´, r. Coen
Jeffrey Lebowski je „típek“ – kráľ flákačov amerického západného pobrežia. Život mu plynie pohodovým tempom a hlavnú úlohu v ňom zohrávajú jeho verní kamaráti Walter a Donny. Všetci traja zdieľajú  intenzívnu vášeň pre bowling a pre popíjanie kokteilu White Russian. Práca, či akékoľvek povinnosti v ich živote, naopak, nezohrávajú žiadnu úlohu. Županový status quo sa však jedného dňa predsalen radikálne zmení. Do bytu Lebowskeho sa vlámu dvaja mafiáni, namočia mu hlavu do záchodu a ešte mu aj pomočia  jeho obľúbený koberček. Tento zážitok v Lebowskom prebudí dovtedy nepoznanú aktivitu a náš hrdina sa dostáva do víru  udalostí. Už nič nebude ako predtým…

Bratia Coenovci začali nakrúcať Big Lebowski tesne po úspechu, ktorý zaznamenali s filmom Fargo (dva Oscary – Frances Mc-Dormand za hlavnú postavu a Coenovci za scenár). Základná synopsa a prvá verzia scenára však vznikli dávno predtým (ešte v období nakrúcania filmu Barton Fink, 1991). Coenovci čakali na vhodnú príležitosť, aby film dokončili. Pri písaní scenára sa inšpirovali niekoľkými žijúcimi excentrikmi na čele s Jeffom Dowdom, ktorý sa (pre podobnú výslovnosť svojho priezviska) nechal oslovovať „The Dude“ a ktorý sa spolu s Jeffom Bridgesom dostavil aj na premiéru filmu. Úspech ani tržby však neprišli hneď a na tiutul „kultový“ si Big Lebowski musel ešte počkať. Výsledné dielo sa však stalo zásadnou súčasťou filmového vzdelávania (dnešných tridsiatnikov). Mnohí začali pod vplyvom Jeffa Bridgesa, Johna Goodmana a Stevea Buscemiho hrať bowling  a keďže tento druh filmov nestárne, jeho opätovné uvedenie do kín môže mať podobný vplyv na diváka aj dnes.
Big Lebowski je z hľadiska množstva inšpirácií a priamych citácií najkomplexnejším a najkomplikovanejším dielom bratov Coenovcov. Predstavuje zakončenie pomyselnej coenovskej trilógie odkazujúcej na detektívne romány americkej drsnej školy. Predchádzali mu Zbytočná krutosť v štýle Jamesa M. Cainea a Millerova križovatka v štýle Dashiella Hammetta. Pre film Big Lebowski boli inšpiráciou detektívky Raymonda Chandlera. Lebowski je mierne netypickou reinkarnáciou osamelého a chladného chandlerovského hrdinu. Jeho postavenie je, tradične, na začiatku natrvalo zničené a hrdina sa vydáva pátrať na vlastnú päsť, pri čom stretáva bohatú a bizarnú galériu ľudských typov…