PRÍBEH FILMU: ODYSEA: Epizóda 8

Veľká Británia, 2011, dokument, r. Mark Cousins

„Film o filmoch. Jedinečná udalosť roka.”

Príbeh filmu: Odysea, adaptácia Cousinsovej rovnomennej knihy, je pätnásťhodinová dokumentárna snímka, ktorá navštevuje kľúčové miesta histórie filmu; od Hollywoodu po Bombaj, od Hitchcockovho Londýna po dedinu, kde bol nakrútený Pather panchali; prináša rozhovory s legendárnymi filmármi a hercami.

Dokument sa zaoberá vývojom filmu. Opisuje vzrušenie z nemého filmu, vznik Hollywoodu a systému hviezd, umelecký rozvoj filmu v Rusku, Japonsku, Nemecku, vo Francúzsku, Taliansku, v Británii, Škandinávii, v USA a v ďalších krajinách. Prináša profily skvelých filmových hercov, vykresľuje revolúciu spôsobenú zvukovým filmom a dokumentuje, ako druhá svetová vojna nielen motivovala ku vzniku komédií, ale priniesla na strieborné plátno aj nový realizmus. Prechádzame svetom 50. rokov, aby sme sa presvedčili o univerzálnosti filmového jazyka. Objavujeme moderný film zrodený v napätí a neistote, aj vznik skvelých nových vĺn. Sledujeme, ako z rôznych experimentov vznikol komerčný film, ktorý svojimi špeciálnymi efektmi nadchol predovšetkým mladých divákov. Mapujeme, aký vplyv na film malo video a ako s týmito výzvami bojovali najlepší režiséri planéty. Zastavujeme sa až v digitálnom období, s novými  hviezdami, novými generáciami a novými formami nakrúcania a sledovania filmov.

Tento film hovorí o priekopníkoch. O ľuďoch, ktorí film skutočne milovali, stvorili ho a neustále ho zdokonaľovali. Rozpráva prostredníctvom ich očí. Nie je o ekonomike filmového priemyslu, ani o marketingu. Kladie si otázky: Ktorí filmári boli – bez ohľadu na obdobie – najdynamickejší na planéte? Aké druhy filmov nakrúcali? Ako napredovali?

Každá epizóda filmu sa nakrúcala v inej krajine a svojou atmosférou pripomína, že filmy reflektujú skutočný svet. Budete mať pocit, že ste naozaj precestovali celý svet.

Dokument Marka Cousinsa sa stal vo Veľkej Británii filmovou udalosťou roka 2011.

odysea filmu